Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. kolo KP II C : TJ Tatran Poštorná - Jiskra Strážnice A 2 : 6

TJ Tatran Poštorná - Jiskra Strážnice 2 : 6

1. Ciprys David - Pribila Gerhard 0:1
2. Bohuslav Jan - Vrtal Jaroslav 0:1
3. Veverka František - Kubiš Ivan 0,5 : 0,5
4. Vrzal Tomáš - Šafařík Vojtěch 0:1
5. Trnka Tomáš - Horák Jaroslav 1:0
6. Kuřil Rudolf - Šuráň Jakub 0:1
7. Němeček Jaroslav - Fanta Jiří 0:1
8. Němeček Radek - Solařík Pavel 0,5 :0,5

Do útulné klubovny v Poštorné jsme dorazili před desátou hodinou a v místnosti už čekala většina protagonistů dnešního utkání. David Ciprys při vypisování zápisu o utkání prohlásil, že v takové sestavě jsme ještě nehráli, což Vojta Šafařík glosoval slovy: "Vy taky ne". Domácí kapitán měl vlastně pravdu, protože poprvé v sezoně jsme postavili nejsilnější možnou sestavu. Domácí proti nám poslali do boje tři náhradníky a nepočítám-li první desku, tak právě na posledních třech šachovnicích jsme tak měli výraznou ELOvou převahu. Jako první jsem se dostal do problémů já (8), když jsem přehlédl šach soupeře a tím pádem a následnou ztrátu pěšce na b2. Přitom jsem mohl pěšce získávat já, stačilo vložit mezišach Sxh7+, to bych se ale musel na pozici chvíli podívat a netahat jako by to byla blitzka... Za ztraceného pěšce jsem pak sice získal náskok ve vývinu těžkých figur, ovšem cestu k výhře jsem hledal jen stěží. Partie tak dospěla (pro mě) do remízové koncovky, ovšem krátce po podepsání smíru mi Jaroslav Vrtal řekl, že pokud bych vrazil králem k soupeřovu pěšce na dámském křídle, rychle bych partii vyhrál. Já jsem to tak jasně neviděl a nechtělo se mi věnovat soupeři své tři pěšáky na královském křídle za dobytí toho jednoho... Po této rychlé remíze se dostal do problémů Ivan Kubiš (3), který ztratil kvalitu a také Jaroslav Horák (5) neudržel svoji pozici a partii rychle ztratil. Naopak dobře stál v té době Kuba Šuráň (6), který vedl o pěšce a kráčel neomylně k zisku celého bodu. Na ostatních šachovnicích probíhal lítý boj. Jako první se situace začala krystalizovat na třetí šachovnici, kde Ivan Kubiš využil chyby svého soupeře, který buďto musel vrátit kvalitu, anebo by ztratil figuru, a tak oba soupeři zapsali do partiáře půlku. Chvíli na to jsme navíc zavěsili na šesté šachovnici, kde Kuba proměnil výhodu pěšce v celý bod a brzy taky sedmé desce, když Jiří Fanta získal nejdřív pěšce a po hrubce soupeře i celou figuru a poslal náš tým do vedení. Další bod přidal Vojta Šafařík (4), jenž dokonale využil špatného postavení Tomáše Vrzala a energickým útokem získal rozhodující materiální převahu. V té době jsme tedy vedli 4:2 a z posledních dohrávaných partií jsme potřebovali půl bodu na zápasovou výhru. Jak Jaroslav Vrtal (2), tak Gera Pribila (1) však stáli dobře. Jako první skončila partie na druhé šachovnici, kde měl Jan Bohuslav za ztrátu kvality pouhého pěšce a jeho soupeř dokázal brzy tuto výhodu proměnit v rozhodující bod. Nejdéle pak probíhala partie obou jedniček. David Ciprys ve střední hře ztratil po dvojúderu dámou pěšce a Gera Pribila předvedl svoje kvality naplno. Tah po tahu zlepšoval svoji pozici, aby po výměně dam získal i druhého pěšce a i přesto, že se jeho soupeř houževnatě bránil, tak s pouhým jezdcem proti dvěma (ač izolovaným) pěšcům a jezdci vedl marný boj. Naše jednička tak stanovila konečné skóre na neskutečných 6:2 pro náš tým, čemuž se divil i sám domácí kapitán při podepisování zápisu. Utkání tak může podle výsledku vypadat jednoznačně, ale především v jeho první polovině to na tento výsledek vůbec nevypadalo. Pojďme na fotky a partie ze zápasu:

p1280284.jpg
Sympatický domácí kapitán David Ciprys právě zahajuje utkání...

p1280286.jpg
...aby poté usedl k bílým kamenům v partii proti Gerhardu Pribilovi.

p1280288.jpg
Na druhé šachovnici se utkali dva staří známí - domácí Jan Bohuslav vyzval Jaroslava Vrtala.

p1280300.jpg
Na třetí šachovnici to měl Ivan Kubiš (vpravo) dlouho nahnuté. Nakonec využil špatného ústupu jezdcem Františka Veverky a remízou zavelel k obratu v zápase.

p1280290.jpg
Na čtvrté šachovnici si pěkně poradil Vojta Šafařík s Tomášem Vrzalem hrajícím černými kameny.

p1280292.jpg
Jaroslav Horák (vlevo) dnes čelil velmi silnému soupeři a nakonec taky Tomáši Trnkovi podlehl.

p1280294.jpg
Kuba Šuráň dnes zapsal svoji první výhru v KP II. Odskákal to sympatický Rudolf Kuřil.

p1280306.jpg
Jiří Fatna měl navrch nejen při svém postoji, ale i v samotné partii a svého soupeře - černými kameny hrajícího Jaroslava Němečka - dokázal udolat.

p1280298.jpg
To se už nedá říct o mně, protože jsem svého soupeře - mladého Radka Němečka - na osmé šachovnici hrubě podcenil a partii pouze remizoval.

p1280302.jpg
Poštorenský šach v dnešní době stojí na svém (a mám obavy, že jediném) pilíři - Davidu Ciprysovi.

p1280304.jpg
Domácí duo Vrzal - Veverka ponořené do hlubokého přemýšlení.

p1280305.jpg
Vojta Šafařík dohlíží na dění na páté a šesté šachovnici...

p1280309.jpg
...aby zanedlouho rozhodujícím útokem přiměl svého soupeře na čtvrtém prkně k rezignaci.

p1280313.jpg
Poslední dvě hrané partie se odehrály za velkého zájmu na prvních dvou šachovnicích.

p1280316.jpg
Až v sedmém kole se nám podařilo nasadit v jednom zápase obě posily na prvních dvou šachovnicích.

Partiové ukázky:

1. Ciprys - Pribila 0:1

2. Vrtal - Bohuslav 1:0

3. Veverka - Kubiš 0.5 : 0,5

4. Šafařík - Vrzal 1:0

5. Trnka - Horák 1:0

6. Šuráň - Kuřil 1:0

7. Němeček J. - Fanta 0:1

Solařík - Němeček R. 0,5 : 0,5

Ostatní výsledky 7. kola KP II C:

VKS Univerzita Brno B - ŠK 1923 Sokol Kyjov 4 : 4

ŠK Lokomotiva Brno E - ŠK Veselí nad Moravou B 1 : 7

ŠK Duras BVK Královo Pole C - Klub šachistů TJ Bučovice 5 : 3

Galerie Závodný - Jezdci Jundrov C 2,5 : 5,5

Dnešní kolo již tradičně shrnul ve svém článku vedoucí soutěže - Jiří Myšulka - viz ODKAZ

Vložil: Pavel Solařík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kyjov

(Roman, 28. 1. 2018 15:32)

Univerzita-Kyov 4-4